W zabiegach elektroterapii stosuje się różnego rodzaju prądy lecznicze, stałe bądź zmienne, o różnej częstotliwości. Jest to jedna z podstawowych terapii w zwalczaniu lub łagodzeniu wielu dolegliwości
Elektroterapia (elektrolecznictwo) polega na leczeniu prądem.
W trakcie zabiegów na odpowiednie miejsca na ciele pacjenta nakłada się elektrody, przez które przepuszcza się prąd. Jeden zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Powtarza się je zwykle codziennie przez 5 do 10 dni. Szybko uzyskuje się efekt przeciwbólowy, obniża napięcie mięśni, poprawy ukrwienia, przyspieszenie regeneracji tkanek i lepszego wchłaniania obrzęków.
Wskazaniem są:
- stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa
- dyskpatie
- nerwobóle
- choroba zwyrodnienia stawów
- choroby reumatyczne
- dystrofie mięśniowe
- stany pourazowe narządu ruchu, np. po załamaniach, jak również te przebiegające z obrzękiem
- zapalenia tkanek mięśni miękkich
- rwa kulszowa
- bóle głowy
- migreny
- bóle towarzyszące osteoporozie
Przeciwwskazania:
Zabiegów elektroterapii nie można wykonywać w przypadku wszczepionych urządzeń elektronicznych, metalowych elementów lub implantów. Przeciwwskazaniem są też nowotwory, podatność na zakrzepy i zatory, zaburzenia czucia, ciąża, ogólne infekcje przebiegające z gorączką. Także ostre stany zapalne skóry czy tkanek, zwłaszcza w miejscach nakładania elektrod.
Rodzaje zabiegów:
- Jonoforeza to aplikacja leku w chore miejsca za pomocą prądu stałego. Stosowana w przypadku nerwobóli, neuralgii, chorób reumatycznych i w stanach zapalnych
- Galwanizacja polega na podawaniu prądu stałego o małej częstotliwości, który wpływa na tkanki nerwowe oraz struktury mięśni. Zabieg stosuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju dyskopatii, nerwobóli, w stanach zapalnych nerwów, przeciążeń i napięć mięśni oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów
- Elektrostymulacja jest zabiegiem, który za pomocą prądu stałego impulsowego ma na celu wywołanie skurczu mięśni by w ten sposób pobudzić je, doprowadzić do lepszego ukrwienia i zmniejszenia napięcia. Elektrostymulacja przynosi dobre efekty w przypadku zaburzeń ruchowych, np. niedowładów, porażeń oraz schorzeń układu nerwowego.
- Prądy TENS to zabieg polegający na użyciu prądów impulsowych o małej częstotliwości. TENS oznacza przezskórną stymulację elektryczną nerwów i daje świetne rezultaty w przypadku bólów: kręgosłupa, stawowo-mięśniowych, związanych z kręczem szyi, czy reumatycznych.
- Prądy diadynamiczne obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają ukrwienie, przyspieszają wchłanianie krwiaków w stanach pourazowych. Wskazania to: bóle kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, schorzenia reumatyczne, wszelkiego rodzaju dyskopatie, nerwobóle, dystrofie mięśniowe, stany pourazowe narządu ruchu, również z obrzękiem.
- Prądy interferencyjne (prądy Nemeca) działają przede wszystkim przeciwbólowo., wpływają na układ nerwowy, poprawiają krążenie, odżywienie tkanek, pobudzają mięśnie do skurczu. Wskazania to: zakłócenia w działaniu mięśni: np ich osłabienie, urazy kończyn, reumatyzm tkanek miękkich.
- Prądy Kotza (rosyjska stymulacja) wywołują skurcze głębiej położonych włókien mięśniowych, dzięki czemu znajdują zastosowanie w przypadku skoliozy, osłabienia mięśni np. po złamaniach, płaskostopiu.
- Prądy Taberta są jednokierunkowe, impulsowe. Wskazaniami są zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa i mięśni, zaburzenia krążenia obwodowego, w tym zespoły niedokrwienne kończyn, ale też stany pourazowe narządu ruchu.